meriva-preklady.cz
čeština
Zpozdálí vs. zpovzdálí — co je správně?
Zpozdálí vs. zpovzdálí — co je správně?
30.11.2018

www.meriva-preklady.cz

Příběh kolibříkaJak tato myšlenka vznikla?

Na sklonku roku 2011 jsme ve firmě cítili, že potřebujeme spojit naši značku s nějakým symbolem, který by vystihoval vlastnosti nás a naší společnosti. Nechtěli jsme jít klasickou metodou překladatelských symbolů, jako je globus, kniha, pero či různé druhy vlajek. Věděli jsme, že chceme najít něco výjimečného, že chceme spojit naši společnost s nějakým živým organismem, protože přesně tak jsme viděli naši společnost: jako vitální organismus nabitý nekonečnou energií.

Našli jsme létající drahokam

Jednalo se o vcelku drobného ptáčka – kolibříka, kterému se někdy říká létající drahokam. Nejprve se nám nechtělo věřit, že kolibřík může mít něco společného s překlady či korekturami, ale při četbě vlastností tohoto krásného ptáčka jsme dospěli k závěru, že jsme narazili na ten správný překladatelský symbol, který jsme toužili poznat.

Překladatelská agentura s kolibříkem

Překladatelská agentura MERIVA se připodobňuje kolibříkovi, který je malý, ale velmi zdatný a rychlý letec. Jeho let je oproti jiným ptákům nadstandardní a velmi vytrvalý. Díky nádhernému barevnému peří se mu také přezdívá „létající drahokam“. 

MERIVA je menší dynamická česká firma, která se svojí pílí, zdatností a odborností vypracovala až k mezinárodním institucím a korporacím. Díky nadstandardní úrovni překladů, rychlosti práce a jedinečnosti ve svém oboru patří u svých klientů mezi „drahokamy“.

Co má MERIVA a kolibřík společného?

Jak vidíte, kolibřík a společnost MERIVA mají mnoho podobného. Pojďme se na tyto společné rysy podívat podrobněji.

 • Rychlost
  Předně se jedná o kolibříkovu rychlost, která k překladům neodvratně patří. Je to vlastně klíčová vlastnost, kterou musí každá překladatelská agentura splňovat. Kolibříci jsou velmi zdatnými letci. Za den dokážou oblétnout 2000 až 5000 kvítků, ačkoliv na let připadá necelých 20 % denního času. Jejich křídla kmitají 12 až 90krát za sekundu. Dokážou také vyvinout rychlost větší než 15 m/s (54 km/h). S výjimkou hmyzu mají kolibříci nejrychlejší metabolismus ze všech živočišných druhů. Jejich srdce pulsuje 500 až 1200krát za minutu.
 • Přesnost
  Další vlastností kolibříků je jejich přesnost. Díky stylu mávání křídel se dokážou v letu zastavit a přesně zasunout svůj zobáček do lůna květu. Takovouto přesnost musí mít každý překladatel a korektor. Každý termín, každé slovní spojení i každá fráze musí být přesně přeložena dle původního textu a musí být v souladu s jeho celkem.
 • Nenápadnost
  S výše uvedenou přesností překladatelů souvisí i další vlastnost – nenápadnost. Každý překladatel musí být tak přesný zvláště proto, aby zachoval svou nenápadnost. Překlad musí odevzdat tak, jako by to ani překlad nebyl. Čtenář přeloženého textu zkrátka nesmí poznat, že text má původ v jiném jazyce. Vedle skutečnosti, že se jedná o nejmenší ptáky, většina druhů kolibříků si staví malé a velmi dobře maskované hnízdo. Velikost hnízda je značně odlišná, nejmenší přitom mohou dosahovat velikosti jedné poloviny skořápky vlašského ořechu.
 • Výjimečnost
  Z výše uvedeného vyplývá, že naše společnost není žádným gigantem, žádnou korporací, ale menší dynamickou firmou, která je však v mnohých ohledech výjimečná a nedostižitelná. Kolibříci jsou výjimečná stvoření v rámci ptačí říše. Jako jediní zástupci této říše dokážou létat pozpátku a v Guinnesově knize rekordů má tento ptáček dokonce sedm záznamů. Takoví jsme a takoví chceme zůstat. Chceme přinášet svým klientům určitou úzkou specializaci, která je však v určitém ohledu ohromná a nedostižitelná.
 • Rozum a srdce
  Na závěr bychom rádi zmínili ještě jednu vlastnost kolibříků, a to že v poměru k jejich velikosti mají největší mozek a srdce ze všech zvířat na světě. A přesně to je i důležitou vlastností našich lidí: do všeho jdeme na plno jak po profesionální, tak odborné stránce, ale vždy je důležité mít jak ve vztahu k našim zákazníkům, tak ve vztahu k našim překladatelům rozum na správném místě a velké srdce.

Zjistěte více o překladatelské agentuře MERIVA.

©2018 meriva-preklady.cz Webové stránky ©2018 PANKREA Provozováno na systému Estofan